Suche igłowanie – zapoznanie z terapią

Suche igłowanie to jedno z narzędzi terapeutycznych wykorzystywanych od pewnego czasu w rehabilitacji . Nowoczesne spojrzenie fizjoterapii niesie skojarzenia ze starożytną medycyną chińską, która bazuje na meridianach i przepływie energii, znaną jako akupunktura. 

 

Suche igłowanie – zapoznanie z terapią

suche igłowanie

Leczenie zespołów bólowych tkanki mięśniowo-powięziowej

 

Co ciekawe, badacze stwierdzili, że wiele punktów akupunkturowych pokrywa się z punktami spustowymi (są to tkanki o zaburzonej trofice, w przypadku ucisku mogą być bardzo bolesne).

 

Igłoterapię wykorzystuje się najczęściej w diagnostyce i terapii zespołów bólowych tkanki mięśniowo-powięziowej. Przed aplikacją terapeuta posługuję się najczęściej palpacją w celu znalezienia napiętych pasm, miejsc bólowych, ograniczeniu zakresu ruchomości. W czasie nakłówania może pojawić się drżenie mięśniowe, jest to normalna odpowiedź organizmu.

 

Opis przypadku

 

Na zdjęciu wyżej widoczna aplikacja na przyczep głowy długiej mięśnia dwugłowego. Pacjent uskarżał się od 3 miesięcy na miejscowe bóle ulokowane bardzo precyzyjnie i głęboko oraz zmniejszenie mobilności w obrębie tego mięśnia. Aktywność fizyczna w formie treningu siłowego potęgowała ból, najbardziej przy martwym ciągu i biegi sprinterskie. W wywiadzie pacjent zgłosił częściowe naderwanie w przeszłości.

 

Po zakończonej sesji pacjent otrzymuje specjalny zestaw ćwiczeń mobilizująco-rozciągających, które poprawiają efekt terapii i pomagają w przebudowie i regeneracji włókien.

 

Bibliografia:

  1. Jan Dommerholt César Fernández-de-las-Peñas „Proposed mechanisms and effects of trigger point dry needling”
  2. R. V. Bubnov „Ultrasound-Guided Trigger Point Dry Needling: A New Approach for Myofascial Pain Syndrome Management”

 

mgr Mateusz Galiński

 

Umow sie na wizyte

Wydrukuj