Jak i dlaczego zadbać o balans mięśni tułowia i miednicy?
Przyczyną bólu okolic kręgosłupa lędźwiowego, pośladków, miednicy a nawet kończyn dolnych może być zespół skrzyżowania dolnego – jeden z zespołów posturalnych. W tego typu 'dysfunkcjach’ zaburzony jest balans mięśniowy okolic wchodzących w skład opisywanego kompleksu.
Zespół skrzyżowania dolnego – opis
Zespół skrzyżowania dolnego (Crossed pelvis syndrom) jest zaburzeniem napięcia mięśniowego w dolnym segmencie tułowia. Tego typu zaburzenia balansu mogą pojawiać się kiedy jedne mięśnie są przez dłuższy okres czasu skrócone a inne napięte. W zespole skrzyżowania dolnego pojawia się określony wzór napięcia: nadmiernie napięte zginacze bioder i prostowniki tułowia w stosunku do osłabionych pośladków i głębokich mięśni brzucha.
Opis anatomiczny:
Mięśnie osłabione, o obniżonej aktywności których pracę przejmują mięśnie bardziej globalne w tym zespole to:
Prosty brzucha, skośne zewnętrzne i wewnętrzne, poprzeczny brzucha oraz mięśnie pośladkowe: większy, średni i mniejszy.
Mięśnie napięte, osłabione o podwyższonej aktywności w tym zespole to:
Mięśnie prostowniki piersiowo-lędźwiowe: prostownik grzbietu, wielodzielny, czworoboczny lędźwi oraz mięśnie zginacze bioder: czworogłowy uda, biodrowo-lędźwiowy, napinacz powięzi szerokiej.
Wynikiem jest postawa w, której miednica jest w przodopochyleniu, biodra są ustawione w zgięciu co skutkuje ustawieniem kręgosłupa lędźwiowego w przeproście (hiperlordoza).
Proponowane elementy terapii:
- terapia punktów spustowych,
- techniki energizacji mięśniowej,
- techniki aktywnego rozluźniania mięśni,
- postizometryczna relaksacja mięśniowa,
- stretching wybranych grup mięśni
- trening stabilizacji centralnej
- reedukacja postawy
- praca domowa
Co możesz zrobić w domu?
Ćwicz przed lustrem, naucz się kontrolować odpowiednie ustawienie miednicy. Rozciągaj zginacze bioder i prostowniki minimum 3x40s dla każdej strony. Na co dzień staraj się pilnować postawy – stój aktywnie! 🙂
Pozdrawiam, Sebastian